کنسرو لوبیا سبزمواد لازم


گوجه فرنگی رسیده و قرمز
لوبیا سبز
نمک
شیشه نو و تمیز
برای کنسرو همیشه بهتره شیشه نو بخریم تا از کیپ شدن در شیشه ها مطمئن باشیم . برای کنسرو شیشه های چند بار مصرف خوب نیست و احتمال اینکه شیشتون هوا بکشه زیاده .خوب اول از همه لوبیا هامون رو میشوریم و خرد میکنیم .

حالا هر مدلی که دلتون خواست . میتونید ریز برای لوبیا پلو خرد کنید و یا درشت برای خورشت یا هر چیز دیگه ..

معمولا من درشت ها رو مثل خورشت استفاده میکنم . یه خورشت اماده و سریع با افزودن چند تا چیز میشه کنار پلو نوش جان کرد .


من با گوجه فرنگی درست میکنم معمولا خواستید میتونید لوبیا سبز رو خالی کنسرو کنید .


مقداری گوجه فرنگی  برای هر شیشه  بستگی به خودتون داره  مثلا من برای هر شیشه 2 تا گوجه فرنگی استفاده کردم . میتونید بیشتر هم استفاده کنید


گوجه فرنگی ها رو خرد میکنیم میریزیم داخل قابلمه و میزاریم روی حرارت تا گوجه ها نرم بشن بعد بهش لوبیا ها رو اضافه میکنیم چند ثانیه با حرارت کم در قابلمه رو میزاریم تا با گوجه بپزه .. ( نیازی نیست کامل پخته بشه)   برای هر شیشه یک قاشق چای خوری نمک میریزیم


در همه شیشه ها رو میندازیم داخل اب جوش تا 10 دقیقه بجوشه .. مواد لوبیا رو داغ داغ میریزیم داخل شیشه های استرلیزه شده و درهاشون رو داغ از داخل اب جوش در میاریم و میبندیم .اگر میخوایید لوبیا سبز رو خالی کنسرو کنید  لوبیا رو به اندازه های دلخواه خرد میکنیم شیشه ها رو پر میکنیم ,برای هر شیشه یک قاشق چای خوری نمک میریزیم و همه شیشه ها رو با اب جوشیده داغ داغ پر میکنیم و در هاشون رو داغ از توی اب جوش در میاریم و محکم میبندیم .
حالا همه شیشه ها رو چه اونایی که گوجه فرنگی دارن و چه لوبیا های خالی که درشون رو محکم بستیم رو داخل یک قابلمه میچینیم و تا اندازه ای که شیشه ها داخل اب بمونن روش اب میریزیم .. ابی بریزید که ولرم باشه ( اب سرد نریزید چون شیشه ها داغ هستن میترکن )میزاریم روی حرارت کم تا اب اروم اروم به جوش بیاد. همین که جوش اومد زیر حرارت رو خاموش میکنیم و میزاریم شیشه ها 10-15 دقیقه بمونن همون تو و بعد از اب خارج میکنیم و وارونه میزاریم روی یک حوله تا وقتی که خنک بشن .


حتما چک کنید اگر شیشه ای جلز و ولز صدا میداد یعنی داره هوا میکشه پس باید زود مصرف بشه .
همه شیشه ها رو بزارید یک جای تاریک ( خنک یا دمای محیط) تا یک سال میتویند نگهداری کنید

* دقیقا به همین روش میتونید ذرت , قارچ  , نخود فرنگی هم کنسرو کنید

* برای کنسروها - ترشی ها - و موادی که برای مدت زمان طولانی قراره نگهداری بشن حتما و حتما و حتما از نمک دریایی استفاده کنید .

*برای استرلیزه شدن شیشه ها داخل قابله اب میریزیم و میزاریم به جوش بیاد بعد شیشه های خالی رو میندازیم توش خوابیده و به مدت 10 دقیقه میجوشونیم . و بعد در میاریم سر و ته میزاریم روی یک دستمال تمیز تا ابش بره.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر