باقلوای شام
همونطور که از اسمش پیداست متعلق هست به سرزمین شام سوریه ، یک شیرینی قدیمی و سنتی خیابانی ، که دستفروش های دورگرد اون رو تهیه و به فروش میرسوندن .. خصوصیت اصلی این دسر این هست که بدون روغن و تخم مرغ تهیه میشه

مواد لازم:

شکر : 3/4 پیمانه
ماست ابکی و شل : 1 پیمانه
ارد : 1 پیمانه
سمولینا : 2 پیمانه
بکینگ پودر : 1 , 1/2 قاشق چای خوری
وانیل : یک قاشق چای خوری
بادام بدون پوست برای روی شیرینی
برای شربت :
شکر : 2 پیمانه
اب 2 , 1/2 پیمانه
یک اسلایس لیمو ترش تازه
اول شربت رو تهیه کنید

اب و شکر رو بذارید روی حرارت تا بجوش بیاد ، همین که جوشید لیمو رو بندازید توش و از روی حرارت بردارید بذارید خنک بشه .
گاها بنا بر ذائقه افراد داخل شربت از گلاب هم استفاده میشه
ماست و شکر و وانیل رو با همزن به حدی هم بزنید که شکر ذوب بشه ، بهش ارد و بکینگ پودر و سمولینا رو اضافه کنید . خوب هم بزنید ، حدود پنج دقیقه سعی کنید مواد رو مخلوط کنید . این کار باعث میشه سمولینا نرم تر بشه و کیفیت شیرینی بهتر بشه .

داخل قالب مستطیلی شکل 9در 13 اینچی رو کره و یا روغن مایع بمالید و خمیر شیرینی رو توش بریزید و سطحش رو خوب صاف کنید و بادام هارو روش بچینید .


بذارید داخل فر که از قبل روی 350 درجه فارنهایت روشن کرده بودید به مدت 30 الی 40 دقیقه و یا تا وقتی که روی شیرینی ها رنگ بگیره ، بعد از فر خارج کنید و دقیقا پنج دقیقه زمان بگیرید و بعد از پنج دقیقه شیرینی رو برش بزنید .

  شربت ولرم رو روی شیرینی داغ بریزید و اجازه بدید حداقل 2 ساعت استراحت کنه  تا تمامی شربت جذب شیرینی بشه

بعد میتونید با پودر نارگیل و پسته یا به صورت ساده سرو کنید . موقع سرو هر تکه شیرینی رو از قطر برش زده و توش دو قاشق غذا خوری خامه صبحانه قرار میدن و سرو میکنن*سمولینا فراورده ای است که حاصل اسیاب گندمی خاص به نام دروم است . سمولینا رو نمیتونید با چیز دیگری جایگزین کنید.

* سمولینا در امریکا هم دقیقا به همین اسم هست Semolina رو
میتونید از تمامی فروشگاها تهیه کنید .

۱ نظر: