سوپ شقاقل
استفاده از عکسها و دستورات اشپزخانه کوچک من در  فضاهای مجازی و نشریات چاپی فقط با اجازه رسمی از بنده مجاز میباشید در غیر این صورت پیگرد قضایی صورت خواهد گرفت

در کتب فارسی با نامهای « هویج وحشی » ، « هشفیفل » ، « اشقاقل » ، « هشقیقل » ، « ششقاقل » ، « گزربری » ، « ریشه گزربری » ، « زردک ریگی » ، « شقاقل » امده است.

به فرانسوی Panais و Panais cultiv e « نوع مزروع ان » و Panais checacul « نوع صحرایی ان » و به انگلیس نوع مزروع ان را Parsnip و نوع وحشی ان را Wild parsnip گویند .

گیاهی است از خانواده Umbelliferae و نام علمی نوع وحشی ان که ریشه ان شقاقل مرباست Malabaila schekakul Boiss و مترادف ان Pastinaca secacul Russ و Tordylium sekakul MILL می باشد.


شقاقل گیاهی است دو ساله شکل ظاهری ان شبیه گیاه هویج برگهای ان دارای بریدگی و در عین حال دندانه دار ، ساقه های ان گوشه دار است. شکل آن همانند هویج است ولی پوست آن کمرنگتر و مزه آن قوی‌تر است.

شقاقل در بیشتر آسیا و اروپا می‌روید و از قدیم خورده می‌شده است. پیش از ورود سیب زمینی از قاره آمریکا به بر قدیم، در اروپا مخصوصا فرانسه و آسیا شقاقل مصرف زیادی داشته است.

در ایران در دماوند ،جنگلهای شمال ایران و سایر اماکن مرطوب می روید و بیشتر زیر درختان متراکم می باشد . در شیراز در کوه برفی می روید .


دراروپا و امریکای شمالی به عنوان سبزی و همچنین علوفه به کار می رود.


خواص

کاربرد ریشه گیاه شقاقل ازنظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی کمی گرم و تر می باشد و از نظر خواص معتقدند که باز کننده انسداد مجاری عروق ، مبهی و گرم کننده می باشد وبرای گرم کردن معده و کلیه وکبد تاثیر بسزایی دارد . اشتها را کاهش میدهد .خواص دارویی ان تا 4 سال باقی میماند .سایر خواص ان :
1-تقویت کننده کبد  و کلیه ها می باشد
2- شقاقل اشتها را کم می کند.
3- بلغم و رطوبتها را دفع می کند.
4- سوپی که از شقاقل و پیاز و پیاز فرنگی تهیه شده باشد از بهترین داروهای ادرار آور مؤثرتر است.
5- هرگاه برگ شقاقل را به سوپ فوق اضافه کنیم برطرف کنندۀ انواع روماتیسم است.
6- دربعضی افراد گرم مزاج تولید سردرد می نماید ، در صورتی که شقاقل را با مقداری عسل بخورید و یا مربای آن یا عسل را تهیه کنید ایجاد سردرد و کم اشتهایی نمی کند.
7- ریشه آن سنگین و دیرهضم می باشد ولی چنانچه با شکر و عسل به صورت مربادربیاید ، هضم آن آسان شده و به راحتی خورده میشود.
8- از ریشه های گره دار آن در صنعت غذاسازی و دارویی استفاده می شود.

منبع عکس نت


مواد لازم:


کره : 2 قاشق غذا خوری
روغن زیتون : 2 قاشق غذا خوری
تره فرنگی : 3 عدد ریز خرد شده
Parsnip  شقاقل: یک کیلو کمتر تقریبا
پوست لیمو : نازک برش خرده تقریبا 2 سانتی دو عدد
نمک : 1 قاشق چای خوری
اب سبزیجات : 4 پیمانه
اب : 2 پیمانه
جعفری : 2 پیمانه خرد شده
فلفل سیاه
اب لیمو ترش تازه
کره رو داخل قابلمه بزرگی بریزید و بهش تره فرنگی های خرد شده رو اضافه کنید تفت بدید و در ظرف رو بزارید تا نرم بشن حالا شقاقل های نگینی خرد شده رو اضافه کنید همراه اب سبزیجات و اب بزارید به جوش بیاد نمک و فلفل بزنید پوست لیمو رو اضافه کنید  بزارید تا شقاقل خوب بپزه


حالا پوست لیمو رو در بیارید و جعفری رو اضافه کنید و سوپ رو با بلندر پوره کنید


برگردونید داخل قابلمه بهش اب لیمو ترش تازه کمی نمک و فلفل بزنید

با روغن زیتون مقداری جعفری یا چایوز و خامه میتونید تزیین کنید .
نوش جاناب سبزیجات به صورت اماده در فروشگاهها به اسم Vegetable Stock موجود هست اگر دسترسی بهش ندارید این پست رو ببینید : اینجـــــــــــــــــــــــا کلیک کنید.


۲ نظر:

 1. in zardak nist ke noyi havij ast?
  shaghaghol seftar ast va baraye moraba be kar mire.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. در کتب گیاه شناسی به این اسم معروفه متن بالای دستور رو نخوندید انگار؟؟

   اونی که شما میگید وحشی هست برای همین مثل چوبه

   حذف