کاشت سبزی و سیر در خانه


برای کاشت سبزی نیاز داریم به  :

خاک  باغبانی
کود
گلدون
بذر
ابپاش
بیلچه
افتاب

خوشبختانه بذر بیشتر سبزیجات در هر شرایطی پرورش می‌یابد و برای این منظور می‌شود از جعبه‌های چوبی، سطل‌های پلاستیکی، گلدان‌های بزرگ و کوچک، انواع ظروف حتی بطری‌های نوشابه خانواده  سطل ماست استفاده کرد. مهم، عمق گلدان و آبیاری به موقع و تنظیم برنامه کوددهی آنها است.
برای کاشت سبزیجات ، عمق خاک مورد نیاز حدود 10 -15 سانت هست و باید دقت بشه که بذرپاشی بمقدار زیاد و متراکم انجام نشه و لازمه فضای کافی برای رشد سبزی ها در نظر گرفته بشه .

سبزی ها  در همه مواقع سال ، در داخل خونه و مقابل پنجره های نورگیر قابل کاشت هستن و برای کاشت در بیرون، باید منتظر دمای مناسب بود شروع کاشت سبزیجات درفضای باز در نقاط مختلف فرق میکنه . ولی معمولا بهار وقتی هوا رو به گرما میزاره   زمان مناسبی برای کاشت سبزیجات هست. دمای مناسب برای رشد سبزی بین 15 تا 35 درجه ست.
خاک باغبانی    و بذر یا هر چیز مورد نیاز برای باغبانی رو میتونید خارج از کشور از فروشگاههای که محصولات باغبانی میفروشن تهیه کنید.من از Home Depot خریدم.


خاک ساده حیاط و باغچتون رو میتونید به روش خیلی راحت خودتون باردار کنید. هر میوه و سبزی که استفاده میکنید مثل پوست پرتقال - سیب - موز- برگ درختها - پوست خیار- گلهای خشکیده - اشغال سبزیجات رو دور نریزید همه رو جمع کنید  و در گوشه حیاط یک چال درست کنید یک لا اشغال سبزیجات و میوه رو بریزید و یک لا خاک تا اخر . خاک رو مرطوب نگهدارید کنید و اب بریزید روش بعد از 2-3 ماه خاک برگ مرغوبی بدست میاد که میتونید ازش توی کاشت سبزیجات و سیفی جات استفاده کنید .
حتی توی یک سطل بزرگ هم میتونید این کار رو انجام بدید.

برای کاشت سبزیجات بهتره خاکی مناسب با مکانش انتخاب بشه
 داخل خونه : خاک سبک مخصوص گیاهان آپارتمانی
و در بیرون خونه : خاک نیمه سنگین مخصوص گیاهان فضای بازاگر خاک باغچتون شنی هست الکش کنید تا خاک یکدست و ریزی بدست بیاد.
گلدانی رو حاضر کنید و توش خاک باغبانی بریزید و پرش کنید.  اگر توی باغچه و خاک حیاط میخواهید سبزی بکارید خاک رو بیل بزنید و برگردانید تا نرم بشه و بعد صافش کنید و سنگ و کلوخ رو از داخل خاک جمع کنید.  مقدار کمی از خاک رو نگهدارید. روی خاک رو با ابپاش اب بریزید و مرطوب کنید .

بذری رو که خریدید رو با فاصله روی خاک بپاشید و با مشت روی بذرها رو یک لایه خیلی نازک خاک بریزید. زیاد نریزید حدود 1-2 میلیمتر کافی هست. دوباره روی خاک رو  به ارامی ابپاشی کنید.
بذرها برای جوانه زدن نیاز دارن به نور افتاب حتما گلدونهاتون رو جلوی افتاب قرار بدید تا وقتی که جوانه بزنند.

 نیاز داریم به دمای هوای بالای 10-15 درجه
اگر دمای هوای محل سکونت شما   شب ها کمتر از 10-15 درجه هست گلدونها رو تا وقتی که جوانه بزنن در دمای اتاق و جلوی پنجره جایی که نور بخوره نگهداری کنید.هر روز گلدانها رو با ابپاش به ارامی ابیاری کنید تا وقتی که جوانه ها ظاهر نشدن و اندازشون بیشتر از یک بند انگشت نشده از ابیاری مستقیم جوانه ها خوداری کنید و فقط و فقط با ابپاش روی جوانه ها رو ابپاشی کنید.

سعی کنید به ارامی این کار رو بکنید که دونه ها جابه جا نشن و نیان روی خاک که زحماتتون به هدر نره.

وقتی جوانه ها ظاهر شدن اگر دمای هوا خیلی گرم بود اونها رو از جلوی نور افتاب مستقیم  بیارید توی سایه.

جایی که سرد نباشه ولی نور هم به اندازه کافی بهشون برسه . هر روز گلدونها رو ابیاری کنید و نزارید خاک گلدونها خشک بشه.

وقتی برگهای اصلی شروع به جوانه زدن کردن میتونید گلدونها رو درمعرض  تابش مستقیم افتاب قرار بدید و ابیاری مستقیم بکنید.

وقتی سبزیجات رشد کردن و برگهای اصلیشون زیاد شد و ساقه هاشون بلند شدن میتونید با قیچی برگها رو برای استفاده جدا کنید ولی سعی کنید  در برداشت سبزیجاتی چون ریحان و نعناع  برای اولین  و دومین بار فقط برگهای اطراف رو بکنید. و به سر و ساقه سبزیجات اسیب نزنید . تا وقتی که بزرگتر بشن بعد میتونید سرشون رو هم قیچی کنید
بعدا خواهید دید از بین ساقه و برگ دوباره سبزیتون جوانه خواهد زد و رشد خواهد کرد.

برای سبزیجاتی چون تره - شوید-  اسفناج - گشنیز میتونید همه برگهاش رو استفاده کنید فقط به مرکز رویش و ریشه اسیب نزدید تا دوباره رشد کنند و مرتب ابیاریشون کنید. سبزیجات بارها و بارها بعد از چیده شدن رشد خواهند کرد تا وقتی که به گل بشیندد و عمرشون به سر برسه.


در بین سبزیجات تعدادی از سبزیجاتی  که دوساله هستند مثل  تره- اسفناج - ترخون  دیرتر از بذر سبزیجات یک ساله جوانه میزنند و نیاز به زمان دارند برای رشد و همینطور جای بزرگتر و تجربه میگه توی گلدون خیلی سخته.

مگر جاشون بزرگ باشه و کود برای تغذیه و رشد داشته باشن. مخصوصا تره برای رشد و جوانه زدن  نیاز داره  به زمین های شنی و رسی و پوک  و همینطور کود حیوانی.

و اما سیـــــــــــــــــر:
سیر در هر نوع خاک بجز خاکهای رسی قابل کشت هست.
برای کاشت سیر هم چون  سبزیجات  اول باید زمینی رو که میخواهیم سیر رو بکاریم شخم بکنیم تا نرم بشه و بعد سطح زمین یا خاک گلدون رو صاف میکنیم.
برای کاشت سیر باید اون رو در اواخر پاییز کاشت . اگر زودتر اقدام به کاشت سیر بکنیم جووانه خواهد زد و بعد در زمستان و یخبندان جوانه ها از بین میروند.

حبه های سیر رو از پیاز سیر جدا کنید و اونهایی رو که درشت هستند رو سوا کنید برای کاشت . حبه های ریز به درد کاشت نمیخورن. حبه ها رو تا قبل از کاشت نباید از بوته سیر جدا کنید. وقتی تصمیم گرفتید سیر بکارید حبه ها رو از هم جدا کنید. از کاشت حبه های اسیب دیده یا حبه هایی که به طور کامل پوستشون کنده شده و یا جوانه زدن خوداری کنید.
روی خاک به عمق 3 سانتی متر سوراخ ایجاد کنید حبه ها رو داخل سواخ قرار بدید طوری که نوک ان به طرف بالا و ته ان همان ریشه به طرف پایین باشد. چون سیر از نوک جوانه خواهد زد.

فاصله هر سیر از هم 7-10 سانت باید باشه.
سیر برای رشد و دادن محصول نیاز دارد به خاک قوی پس حتما باید به خاکمون کود حیوانی بدهیم یا از خاکهایی که حاوی کود حیوانی هستند برای کاشت استفاده کنیم.


سیر به دوبرابر کود بیشتر از بقیه سبزیجات نیاز دارد. در خاکهای شنی بهتر هست کود شیمیایی استفاده کنیم.
بیشترین کود استفاده شده در کاشت سیر کود فسفر و پتاس هست.
موقع برداشت سیر زمانی هست که بوته های سیر شروع به زرد شدن و خشک شدن میکنن.
کاشت سیر در مناطقی که زمستون خیلی سردی دارن اوایل بهار صورت میگیرد ولی در مناطقی که زمستونهای ملایمی دارن باید پاییز کشت بشه.
سیر به هوای مرطوب و افتابی نیاز دارد. ولی اگر هدف شما از کاشت سیر فقط استفاده از قسمت سبز برگها هست میتونید هر موقع که خواستید سیر رو بکارید و اون رو روزی 1 بار تا وقتی که جوانه بزنه ابیاری کنید .  وقتی جوانه زد تا وقتی که خاک سیر ها خشک نشدن ابیاری نکنید. چون ابیاری زیاد باعث میشه حبه سیر بپوسه و سیرتون خشک بشه.

اگرامسال در خاک یا گلدونی سیر کاشتید سال بعد دیگه توی اون خاک سیر نکارید و حتما کود بدید اگر میخواهید سبزی دیگه ای توش بکارید. چون سیر همه مواد معدنی خاک رو میگیره.امیدوارم نوشته هام به دردتون بخوره :)

۵۸ نظر:

 1. بسیار عالی
  من باغبونیو خیلی دوس دارم یه چند سالی هم هست که هی میگم خودم سبزی میکآرم ولی نمیشه
  آخه اینجا هواش خیلی مرطوب و گرمه واسه همین نمیشه تو خونه زندگی کرد چون پره جکو جونوره منم ترجیح میدم تو آپارتمان بالاترین طبقش زندگی کنم که از شرشون در
  امون باشم:دی ، تو آپارتمانم که جا نیست

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سونا جونم اگر که بالکن داشته باشی میتونی بکاری

   حذف
  2. من خارج از کشورم یعنی کانادا اگه سیر بکارم جوونه میزنه چون میگن اینجا محصولاتش ارگانیک نیست

   حذف
  3. من خارج از کشورم یعنی کانادا اگه سیر بکارم جوونه میزنه چون میگن اینجا محصولاتش ارگانیک نیست

   حذف
 2. Rehanlarına,maydonozuna ve nanene bayıdım. çok güzeller.maşALLAH....

  پاسخحذف
 3. خیلی ممنون لیلا جون که دانسته هاتونو در اختیارمون می ذارید ومن یه مدت سبزی تو گلدون می کاشتم و تو بالکن می ذاشتم. خوب بود .البته این کار فقط تو فصل های خنک انجام پذیره چون اگه گلدون رو بذاری تو بالکن تبخیر می شه !

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. خواهش میکنم عزیزم

   درسته اینجا هم تابستوناش خیلی گرمه ادم خودش تبخیر میشه چه برسه به سبزیجات :)

   حذف
 4. به به... :) منم کاشتم...
  لیلا جون عمق گلدون گفتی مهمه؛ حدودا چه اندازه ای باید باشه؟
  مرسی...

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. خیلی حس خوبی به ادم میده :)

   باید حداقل 15 سانت باشه

   حذف
 5. لیلا جان عالیه ، کاش هوای اینجا میشد که منم بکارم ؛ با آدم حرف میزنه

  پاسخحذف
 6. سلام دوست خوبم.وااااااای که چقد شما با سلیقه و هنرمندی....این پستی که گذاشتید مث اشپزی هاتون عالی بود...بازم ازین کارا بکنید لطفااااااا.
  من تقریبا هر روز به اینجا سر میزنم اما چون هنوز نرفتم خونه خودم نمیتونم فعلا زیاد از دستورات خوبتون استفاده کنم.ای کاش همیشه اینجا باشید.
  سبزی هاتون عالی بووووووووووووودن.
  یک سوال:یعنی سیر و نمیشه هروقت بخوایم بکاریم؟توی خونه چی؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام مهدیه جون

   مرسی لطف داری شما خانم
   ممنون از محبتت عزیزم


   اگر سیر رو فقط برای استفاده از برگهاش بخواهید هر موقع که خواستید میتونید بکاریدش ولی اگر برای اوردن سیر بخواهیدهر وقت نمیشه زمان خاص خودش رو داره که توی توضیحات نوشتم

   موفق باشید

   حذف
 7. توضیحاتت خیلی عالی بود...ممنون از اینکه انقدر دقیق نوشتی.منم توی باغچه حیاط سبزی میکارم.انقدر کیف داره که وقتی لازم داری بری از حیاط سبزی بچینی.خسته نباشی

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. خواهش میکنم مصی عزیزم
   درسته واقعا یکی از لذت بخشترین کارهای دنیاست برای من :)

   حذف
 8. سلام
  من کاشتم اما متسفانه یکی اینور باغچه در اومده یکی هم اونور باغچه جالب نشده زیاد
  اسم گیاه هم ریحان بنفش هست
  اگه بخوام سبزی جعفری بکارم چه قدر طول میکشه تا جوانه بزنه؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام دوست عزیز

   تخم سبزیحاتون مرغوب نبوده

   برای جعفری بستگی به دمای هوا و نور داره
   اگر هوا بالای 15 درجه باشه و افتابی 1 هفته ای در میاد


   موفق باشید

   حذف
 9. سلام خسته نباشی‌

  لیلا جون مطالب خیلی‌ خوبی‌ گذاشتید دست گلت درد نکنه ،اون قضیه کمپوست هم دارم اجرا می‌کنم فکر کنم برای ساله آینده بتونم استفاده بکنم، چون تا آماده بشه اینجا دوباره هوا سرد میشه.

  لیلا جون منم عاشق سبزی کا شتنم ،یک سوال دارم بذر اضافه را باید چطور نگه داری کنیم؟(با توجه به این که اینجا خیلی‌ رطوبت داره )

  و این که بذر اگر خوب نگه داری بشه تا چند وقت قابل استفاده هست؟

  من خیلی‌ خریدم و اضافه آمده بذرش هم خیلی‌ خوب بود همه جوانه زده،

  لطف میکنی‌ طرز نگه داریش را بهم بگی‌

  شاد باشی‌ عزیزم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام ممنون از شما


   خواهش میکنم موفق باشی معصومه جون :)

   بذر اگر تازه باشه میشه تا یکی دوسال دیگه توی شیشه های در بسته نگهداریشون کرد که رطوبت هوا رو نکشن به خودشون.

   ولی بیشتر از یکی دو سال,دیگه بذرها تک و توک جوونه میزنن وخیلیهاشون رشد نمیکنن

   من اتفاقا بذرهام از پارسال مونده بودن توی همون قوطی بذری که خریده بودم با همون گذاشتم توی شیشه در بسته و امسال دوباره کاشتمشون
   ولی تره و چایوزم حتی 1 دونشونم جوونه نزدن

   اما بقیه بذرها مثل سال پیش خوب جوونه زدن
   شاد و موفق باشی

   حذف
 10. سلام لیلا جون

  خیلی‌ ممنون از را هنما یی‌هاتون و ممنون از وقتی‌ که گذاشتید.

  من نعنا و چا یوز را سال قبل آماده خریدم کاشتم داخل باغچه خیلی‌ خوب رشد کردند و زمستان رشد شون متوقف شد ولی‌ الان دوباره رشد کردند.

  چا یوز دقیقا نمی‌دونم چند ساله هست یا همیشگی‌ هست مثل نعنا ولی‌ تو باغچه خوب میمونه اینطوری امتحان کنید شاید لازم نباشه هر سال از نو بکارید.

  بهترین را برات آرزو می‌کنم


  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام
   خواهش میکنم عزیزم


   بله گیاهان دوساله میمونن برای سال بعد
   چایوز و اویشن و جعفری منم مونه بود از پارسال و دوباره رشد کردن

   ولی سبزیهای 1 ساله نه میمیرن دیگه باید از نو کاشت   ممنونم

   شاد باشی

   حذف
 11. salam,
  man reyhon ke miakram khob roshd mikone amma nemidonam chera mazash yekam tiz va tonde, on atre molayeme rehyun ro nadare. be nazaretun moshkel kojast?

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام بذرهای ریحونا خیلی متفاوت هستند. بعضی تندن بعضی ملایم

   بذری بگیرید که مال ریحون ملایم باشه
   به انگلیسی اسمشون هست
   Sweet Basil Seeds

   حذف
 12. ممنون! خیلی خوب بود. نکته های لازم رو نوشتم و منتظرم پاییز فرا برسه که سیرهامو بکارم! البته بهتر بود قبل از اینکه سیرهامو از خوشه اش جدا کنم این مطلب رو میخوندم:دی حالا خیلی بد میشه؟
  وبلاگتونو کامل زیر و رو نکردم بنابراین میپرسم که آیا آموزشی برای کاشت صیفی جات هم دارید توی وبلاگ؟ اگر نه ممکنه بذارید؟ من میخوام کدو و گوجه و کاهو و این چیزا بکارم.
  عاشق بلال ام و آرزوم اینه که یه روز توی باغچه ام بلال داشته باشم:)

  تکاور

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. خواهش میکنم دوستم
   ممکنه جوونه نزنه و یا سیرهاتون تپلی نشن و کوچیک در بیان
   :)


   نه در مورد کاشت صیفی جات چیزی ندارم اشالا سال بعد امسال که دیگه تموم شد


   کاشت ذرت بسیار راحت هست

   جایی رو که قراره ذرت بکارید باید پاییز شخم کنید و خاک رو خوب زیر و رو کنید اینجوری خاک زمستون رطوبت بیشتری تو خودش جا میده

   بهار دوباره زمین رو شخم میکنیم و بعد مسطح میکنیم .

   سوراخهای با فاصله 1 متر در زمین اینجاد میکنیم سوراخها نباید زیاد عمیق باشن انداره 2 بند انگشت کافی هست بعد در هر سوراخ 2-3 تا دونه ذرت خشک شده میکاریم و روشون رو میپوشونیم و ابیاری میکنیم .

   همین :)

   موفق باشید

   حذف
 13. مرسی و ممنون به خاطر مطالب و حوصله ات
  خیلی خوب بود

  پاسخحذف
 14. ممنون به خاطر مطالب جالب و خوندنیت
  خیلی خوب بودن

  پاسخحذف
 15. سلام عزیزم
  خیلی مطالبتون عالیه، ممنون
  ازتون یه سوال داشتم
  من مالزی هستم وبرای خرید خاک مناسب کاشت سبزی در گلدون داخل آپارتمان دنبال چه اسمی باید بگردم؟ و اینکه نیاز به کودم هست؟ اگه هست اسم اون چیه؟ منظورم به اینگلیسه که برم از فروشگاه ها بخرم،
  ممنون میشم راهنماییم کنید که زودتر شروع کنم :-)

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام
   مالزی رو اطلاع ندارم!!

   به کود میگن Fertilizer

   برای سبزیجات باشه مینویسه روشون البته اینجا اینطور هست اونجا رو نمیدونم

   بالا همه رو نوشتم عزیزم بخونید

   حذف
 16. سلام لیلا جون بهت افتخار میکنم که این همه هنرمندی واقعا از دیدن پست های خوبت خیلی خوشحالم وخیلی چیزها یادگرفتم امیدوارم شاهد موفقیتهای روزافزونت باشم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام خواهش میکنم لطف دارید عزیزم
   تشکر از محبتتون


   همچنین عزیزم
   شاد باشید

   حذف
 17. سلام لیلا جون
  یه سوال داشتم میخواستم بدونم موقع ایی که رحیون رو میکارید از کود استفاده میکنید یا نه ..یا این که چه موقع به خاک کود میدین بعد از کاشت تخم یا قبل از کاشت تخم ..چون من ریحون کاشتم خیلی هم خوب رشد کرد اما برگهاش خیلی پهن نشد و مثل ریحون شما اینقدر براق نشده ..ممنون میشم از این که راهنمایی کنید .

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام
   بله قبل از کاشت کود رو با خاک مخلوط میکنیم

   حذف
 18. ليلاى هنر مند اطلاعاتى براى كاشتن گوجه فرنگى مى خواستم ايا افتاب زياد احتياج داره و دما در ضمن برگ سير كه در بعضى دستورات هست همان انتهاى سبز سير تازه است در اين صورت هميشه مو جود نيست و فقط بهار مياد خيلى ممنون از راهنمايى

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام بله گوجه فرنگی نیاز صدر درصد به افتاب داره در غیر این صورت باریک و بلند میشه و به بار نمیشینه


   بله قسمت برگهای سبز سیر هست
   میتونید در گلدون بکارید و استفاده کنید عزیزم راحت جوونه میزنن

   حذف
 19. سلام لیلاخانم میشه بگید کاشت سبزی تونور شمال میشه یانه؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. عزیزم سبزیجات به نور افتاب مستقیم نیاز دارن اگر افتاب بهشون کم بخوره نازک میشن و زود زرد میشن

   حذف
 20. salam leyla khanom man kheyli delam mikhad dar goldan nana (MENT) bekaram ama nana bazr nadare migan bayad shakheye nana ro dar khak bekari sabz mishe. ammaman kashtam khoshk shod. lotf mikonid mano rahnemaee konid. man dar tehran zendegi mikonam.
  pishapish azatun mamnunam.

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام دوستم

   نعناع رو که از سبزی فروشی میخرید برگهای انتهاییش رو بچینید بزارید برگهای سر ساقه بمونه بعد بزاریدش توی اب تا ریشه بده

   زود ریشه میزنه بعد میتونید توی گلدون بکاریدش

   حذف
 21. سلام ببخشید من ریحان و شاهی کاشتم توی عبه نصف به نصف و ت راس هستن شاهی ها جوونه زده اما نه منظم اما از ریحونا بعد از تقری سه هته ط چند تا جوونه.البته فکر کنم خاک زیاد رو بذرا ریختم چون خاک را که کنار میزنم زیرش پر از جوونه است به نظرتون چکار کنم میتونن از زیر خاک در بیان؟چون دیگه نمیشه مقدار خاک روشو کم کرد چون جوونه ها هم با خاک بیرون میان و از بین میرن؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام عزیزم
   خاک زیاد ریختید دست نزنید در میان همشون

   حذف
 22. ليلا جون اين جا بيشتر سبزيجات مثل جعفرى توى گلدون هاى كوچك هست وقتى ميخرم ميگذارد تو گلدون كمى بزرگتر و تا اخر تابستان استفاده ميكنم ميتونيم همين كار رو در باغچه انجام بدم كه سال بعد هم داشته باشم نعنا و ريحون هم ميشه كدوم بهتره يا بذر بگيرم درضمن زمستان هم سرماى زير صفر داريم ممنون از راهنمايى

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. رعنا جون میتونی گلدونش رو بگیری و در حیاط بکاری عزیزم مشکلی نیست

   گیاهان دوساله مثل جعفری - تره - نعناع و چغندر برای سال بعد هم جوونه خواهند زد اما بقیه سبزیجات نه عزیزم


   بهتره زمستون روی سبزیها یک پلاستیک بکشید اما اگر این کار رو هم نکنید بازم در میان اگر زمستون سردی نداشته باشید

   اگر اب و هوا کمتر از 5 درجه زیر صفر نباشه سبزیها دوباره جوانه خواهند زد

   حذف
 23. ممنون از وقتی که میذازی

  پاسخحذف
 24. سلام.ممنون از اینکه جواب میدید....من تو بالکنم تا حدود ۹ صبح آفتاب دارم....بعد هم زمان غروب....به نظرتون میتونم سبزی بکار

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. نه متاسفانه

   خیلی کمه افتابتون

   اما اگر خیلی نور گیر باشه میشه یه کارایی کرد

   حذف
 25. Salam. Mishe tarighe negahdarie sonbol baraye gol gereftan e mojadad ro begid

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام عزیزم بعد اینکه گل سنبل از بین رفت باید قسمت پیاز رو ببرید و بزارید جلوی افتاب تا خشک خشک بشه و بعد از بزارید داخل کیسه و در یخچال نگهداری کنید تا جونه نزنه


   بعد یک ماه مانده به عید پیاز چه رو بزارید داخل کابینت یک جای گرم و تاریک تا جوونه بزنه


   ظرف شیشه ای تهیه کنیدو یک شبکه توری داخل ظرف بزارید و پیاز رو بزارید روی شبکه توری و کمی داخل ظرف اب بریزید در حدی که قسمت انتهای پیاز با اب تماس داشته باشه


   هر روز ابش رو چک کنید تاکم نشه

   حذف
  2. به همین شکل تا جوونه بزنه و برگ بده میتونید بعد داخل خاک بکارید و یا به همون شکل بدون خاک نگهداری کنید تا گل بده

   و دوباره بعد از گل دهی همین کار رو تکرار کنید تا سال بعد


   موفق باشید

   حذف
 26. با سلام و وقت به خیر من صنم هستم از استرالیا همه نو سبزی کاشتم و راضی هستم به غیر از تره هر جوری ان را کاشتم خوب نشده یا از بین میرود برای تره چکار باید انجام بدهم با سپاس از شما صنم از استرالیا

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. سلام عزیزم تره وقتی ریز هست باید با چاقوی خیلی تیزی از زیر خاک برشش زد هر چه برش تمیزتر از زیر خاک باشه تره قشنگتری به دست میاد و ماندگاریشم بیشتر میشه

   موفق باشید

   حذف
 27. با سلام و وقت به خیر به شما دوست هنرمند سپاس از جواب و وقتی که برای من گذاشتید .. صنم

  پاسخحذف
 28. سلام چقدر به چقدر باید به بذر و بعد به خود سبزی اب بدم؟ من پارسال ریحون کاشتم یکم دراومد بعد یک دفعه همشون سیاه شدن. تره ام هم اصلا رشد نکرد و کلفت نشد با با اینکه چند بار بریدمش و شاهیمم سوراخ سوراخ شد. از بین سبزیها کدوم به اب و کدوم به افتاب بیشتری نیاز داره؟ خیلی ممنونم

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها


  1. تا زمانی که دونه ها جونه نزدن اصلا نباید خاکشون خشک بشه

   و مدام باید با اسپری ابیاریشون کنید
   وقتی جوونه ها رشد کردن هم همینطور تا وقتی که برگهای اصلی در نیومدن نباید زیر افتاب بزاریدشون( البته اگر داخل گلدان کاشته شده باشه)

   و بعدش به نور افتاب مستقیم نیاز دارن

   نباید دمای هوا کمتر از 15 درجه باشه چون خشک میشن


   سوراخ سوراخ شدنشم حتما کار کرم و حلزون بوده   همه سبزیها به اب و افتاب زیاد نیاز دارن
   اما دمای بالای 35 درجه مناسب سبزی نیست و ممکنه خشک بشن در این صورت بهتره در گلخانه کشت بشن


   موفق باشید

   حذف